پروژه بازسازی ساختمان مهر – نیاوران

ساختمان مهر پروژه ای مسکونی است که از ملک از موقعیت مکانی بسیار مناسبی برخوردار است و بدلیل واقع شدن در یکی از محله های پر از درخت منطقه ۱ تهران ، دارای محیط ارزنده ای است . منتها بدلیل قدیمی ساز بودن ساختمان ملک از دو جهت نیاز به باز سازی اساسی داشت. اول بدلیل طول عمر ساختمان ، عناصر تشیل دهنده سقف و دیوار و کف و سرویس های بهداشتی و … مستهلک شده و عموعا دارای ترک بودند. از سوی دیگر بدلیل قدیمی ساز بودن ، سازمان فضایی خانه مناسب خانواده مدرن امروزی نبود.
به همین جهت ما در شرکت مهراس ، با برداشت نقشه موجود خانه ، پروسه طراحی داخلی را شروع کردیم و در مدت کوتاهی پلان جدید خانه را طراحی نمودیم. پلان جدید بجز دیوارهای پیرامونی ، اشتراک دیگری با پلان قدیمی نداشت و کلیه تیغه های داخلی باید حذف می شد. در زیر بخش های مختلف بازسازی ساختمان مهر آورده شده و در هر مرحله به شرح آن می پردازیم.

  • سقف کاذب

سقف ها دقیقاً جزئیات اصلی نیستند که هنگام ورود به خانه به آن ها توجه می کنید، اما تأثیر عمده ای در حفظ احساس آزادی فضا دارند.افزایش سقف خانه جزو آن دسته از مسائلی است که افراد کمتری به آن فکر می کنند. اگر می خواهید احساس خوشایندی را ایجاد کنید، افزایش ارتفاع سقف خانه بسیار مهم است! اتاقی با سقف کم، ممکن است احساس زندگی در یک قفس پرنده کوچک را به شما منتقل کند و بنابراین افزایش ارتفاع سقف کاذب می تواند به یکی از بخش های اصلی دکوراسیون و طراحی داخلی خانه تبدیل شود.
در تصویر زیر مشاهده می کنید تمام سقف های کاذب این ساختمان برچیده شد . نکته جالب اینجاست که با برچیدن این سقف ها مشاهده کردیم حدود ۸۰ سانتیمتر در پشت سقف کاذب فضا وجود داشت. با اجرای سقف کاذب جدید که خیلی جمع و جور تر و مدرن تر می باشد ، ۶۰ سانتیمتر به ارتفاع کف تا سقف واحد اضافه شد.

سقف کاذب جدیدتصویر سقف کاذب

درب های اتاق موجود قبل از نوسازی این پروژه ، از نوع قدیمی و دارای چهارچوب فرانسوی بودند. این درب ها بدلیل تفاوت متریال چهار چوب و درب و نیز عمدتا محدودیت ارتفاع ، منسوخ شده اند. در این پروژه ما از چهارچوب چوبی و درب های مدرن با ارتفاع ۲۵۰ سانتیمتر استفاده نمودیم.

درب اتاق جدیددرب اتاق قدیمی

ورودی قبلی واحد ، عرض کمی داشت و در روبروی ورودی جداره های صلب قرار گرفته بود. با اینکه از نظر جابجایی تیغه های اصلی محدودیت داشتیم ، ولی در نو سازی سعی کردیم کمی عرض ورودی بزرگتر گردد و از همه مهمتر در فضای روبروی ورودی ، پنجره تعبیه نمودیم. در تصاویر زیر مشاهده میکنید نفوذ نور طبیعی به قسمت ورودی ، فضای بی روح آن را به فضای روشن تبدیل نموده و حس دعوت کنندگی به مهمان را القا می نماید.

بازسازی راهروی ورودی منزلبازسازی راهروی ورودی منزل

سالن پذیرایی قبلی واحد عرض بسیار کمی داشت ، بگونه ای که چیدمان مبلمان را بسیار سخت نموده بود. با تغییر پلان ، عرض سالن پذیرایی به دو برابر افزایش یافت و با نصب پنجره های یک تکه و قدی ، نور فراوانی به داخل سالن پذیرایی وارد شد. سقف سالن به شیوه ای مدرن طراحی و اجرا گردید و جهت کفسازی از پارکت چوب طبیعی استفاده شد. پارکت چوبی حس زنده بودن را در فضا القا می کند ، ضمن اینکه به دلیل رنگ طبیعی (خود رنگ ) در ترکیب با دیوارها و سقف سفید فضایی بسیار زیبا خلق می نماید.

بازسازی پذیرایی خانهبازسازی پذیرایی خانه
  • سرویس های بهداشتی

در پروسه بازسازی ، مالک را متقاعد کردیم که هر کدام از خواب ها دارای سرویس بهداشتی مستقل باشند و اصطلاحا هر سه اتاق خواب ، مستر شدند. شیرآلات سرویس ها تمام به شکل توکار کار شد . شیرآلات توکار نیاز به دقت بسیار بالایی در حین مراحل لوله کشی و کاشی کاری دارند. کاسه های سرویس بهداشتی نیز به شکل وال هنگ اجرا گردید.

بازسازی سرویس بهداشتیبازسازی سرویس بهداشتی
  • پنجره ها

درست مانند آینه، شیشه خاصیت منعکس کردن چیزهای اطراف خود را دارد. به همین دلیل است که یک دیوار شیشه ای یا یک پنجره بزرگ، حس فضا را بیشتر کرده، موجب افزایش حجم خانه می شود و همچنین نور یک روز طبیعی را فراهم می کند. درخشانی فضا همیشه بهتر است، خصوصاً از نظر طراحی داخلی .
پنجره های قبلی این ساختمان ، کوچک و با تقسیم بندی سه تایی و دارای کتیبه بودند. در حالی که منظره روبرو پر از درخت و فضای سبز بود. به همین دلیل در بازسازی این ساختمان ، پنجره های قبلی را حذف نموده و هر سه پنجره و جرز میان آنها را با یک پنجره بزرگ جایگزین کردیم. حالا ویوی یکدست و بزرگ درختان در اختیار افراد خانواده می باشد. جنس پنجره ها از نوع پنجره آلومینیومی و مکانیزم آن اصطلاحا پنجره لیفت اند اسلاید می باشد که با اشاره نوک انگشت ، پنجره ای با لت بزرگ به راحتی باز و بسته می شود.

بازسازی پنجرهبازسازی پنجره

از معضلات اصلی آپارتمان نشینی ، انتقال صوت از یک واحد به واحد دیگر می باشد که بسیار آزاردهنده است. جهت عایق بندی صوتی این پروژه، عایق بندی را در سطو کف ، دیوار ها و سقف بطور کامل و با جزییات اختصاصی اجرا نمودیم. جهت عایق صوتی کف ، از عایق سه لایه ایتالیایی استفاده نمودیم. عایق در دو لایه جدا گانه (که هر لایه خود متشکل از سه لایه می باشد ) بر روی زمین با همپوشانی اجرا گردید و روی عایق کفسازی مطابق جزییات کارخانه سازنده اجرا گردید. جالب اینجاست که همسایه پایین که همیشه از سر و صدای ناشی از باز سازی گلایه می کرد ، پس از اجرای عایق و عدم انتقال صوت به طبقه پایین ، گمان می کرد کار بازسازی متوقف شده است.
جهت عایق صوتی سقف ، از فوم پلی اورتان استفاده نمودیم. فوم پلی اورتان از دو جزء جداگانه تشکیل شده که در هنگام پاشش دو جزء با هم ترکیب شده و محلول پاشیده شده حالت فوم به خود گرفته و پف می کند. میزان این پف بطور متوسط ۱۲ سانتیمتر می باشد که جلوی انتقال صوت از همسایه بالایی را میگیرد.
جهت عایق صوتی دیوار از عایق ایتالیایی ۳ لایه استفاده شد. ابتدا نازک کاری دیوارها تراشیده شده ، سطح دیوار با سیمان لیسه ای آماده سازی می گردد و عایق با چسب مخصوص به دیوار می چسبد. سپس نازک کاری روی عایق اجرا می گردد.
تعدادی از تصاویر اجرای عایق صوتی در زیر آورده می شود.

در این بخش تصاویر پروژه قبل و بعد از بازسازی آورده می شود: