طراحی نمای ساختمان اداری مرکز کنترل راه آهن تهران تبریز

ساختمان مرکزی کنترل خط راه آهن تهران تبریز بر روی تونلی قرار دارد که قطار از زیر آن می گذرد. مرکز کنترل راه آهن دارای سیستم های کنترل اتوماتیک قطار هستند. در این سیستم تمامی ایستگاه ها در طول یک یا چند مسیر در یک مرکز کنترل میشود. فضاها و عملکرد یک ساختمان اداری شامل ساختار ، طراحی نما ، نورپردازی ، سیرکولاسیون ، دفاتر ، رفع نیاز های ارباب رجوع و غیره میباشد.

این ساختمان در هر ۴ جهت دارای نما می باشد و نماهای شرقی و غربی آن از الویت برخوردار است. در طراحی نمای اداری این ساختمان سعی گردیده از ترکیب اشکال هندسی مربع و دایره استفاده گردد. مصالح مورد استفاده سنگ ساب خورده عباس آباد و آجر مدرن با اشکال هندسه سنتی می باشد. در زیر پنجره ها آجر چینی به  شکل تو  و بیرون با استفاده از آجر شاموتی که کمی روشن تر از آجر قرمز می باشد ، صورت گرفته تا بر اثر تابش نور خورشید ، سایه روشن در این قسمت ها ایجاد گردد.

در سمت نمای غربی ، از باران گیر شیشه ای در ترکیب با پروفیل های استیل استفاده شده است. پروفیل استیل دکوراتیو به علت خاصیت ضد خورندگی اش و ظاهر زیبا در مصارف ساختمانی مورد استفاده میشود. شیشه مورد استفاده ، شیشه لمینیت و سکوریت است که حرارت دیده و دارای مقاوت بالای شیشه در برابر ضربات و آسیب های فیزیکی می باشد.تبریز سومین شهر بزرگ ایران به لحاظ مساحت پس از تهران و مشهد محسوب میشود،بزرگترین و پر جمعیت ترین منطقه آذربایجان و شمال غرب کشور و مرکز استان آذربایجان میباشد.
در زیر تصاویر قبل و بعد ( طراحی و اجرا ) ، نور پردازی ، سایبان و درب ورودی ، نوع گره چینی آجری و گنبد سنگی مجموعه آورده می شود.